670 bin köpek sokaklarda

COŞKUN ERGÜL Ankara  – TBMM Dilekçe Komisyonu, ilgili bakanlıklardan bilgi talep etti. Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü; komisyona gönderdiği yazıda,komisyona gönderdiği yazıda kısırlaştırma hızının yavuralama hızının altında kalması ve mevcut yasa uyarınca belediyelerce rehabilite edilen hayvanların alındıkları ortama geri bırakılması zorunluluğu nedeniyle sayının azaltılamadığını bildirdi. 

Türkiye Belediyeler Birliği’nin cevabi yazısına göre ise, sahipsiz hayvanların, rehabilitasyondan sonra alındıkları ortama (sokak) bırakılmaları zorunlu; bu zorunluluk nedeniyle bütün sosyal alanlarda sahipsiz hayvanlara rastlanıyor. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ise; hayvan bakımevi, hayvan hastanesi ile sokak köpekleri sayıları hakkında komisyona bilgi verdi. Buna göre, ülkede 326 hayvan bakımevi ve 33 hayvan hastanesi bulunuyor. Son 5 yılda; 1 milyon 310 bin 108 köpek kısırlaştırıldı, 2 milyon 704 bin 768’i aşılanıp rehabilite edildi, 274 bin 940’ı ise sahiplendirildi. Ankara’da 90 bin, İstanbul’da 128 bin 900, İzmir’de 450 bin olmak üzere toplam 668 bin 900 sokak köpeği bulunuyor. Bakanlık, hayvan bakımevlerinin kurulması ve işletilmesi konularındaki süreci bakanlıkla iş birliği içinde yürütmeleri için belediyelere talimat gönderildiğini aktardı. Dilekçe Komisyonu, vatandaşların taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılması gerektiğini bildirdi.

Magandaların vurduğu köpek ameliyat edildi

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde tabancayla bacağından vurulmuş halde bulunan sokak köpeği, hayvanseverler tarafından transfer edildiği Osmaniye’de ameliyat edildi. Yaklaşık 2,5 saat süren zorlu operasyonun ardından kurşun çekirdeği çıkartıldı. Veteriner Hekim Ali Laçinbala, köpeğin sol ön bacağının paramparça hale geldiğini, eskisi gibi sağlıklı yürüyemeyeceği belirterek “Depremi yaşadık ölümden döndük ama hâlâ bu tip şeyleri yapmaya devam ediyoruz. Bu canlar da bizim gibi nefes alıyor, lütfen bu ıstırapları onlara yaşatmayın” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir